Plauge Inc. Oyunu Çin’de Yasaklandı!

Plague Inc., İngiltere merkezli bağımsız oyun stüdyosu Ndemic Creations tarafından geliştirilen ve yayınlanan gerçek zamanlı bir strateji simülasyon video oyunudur. Oyuncu, insan nüfusunu ölümcül bir hastalık ile yok etmek için bir virüs oluşturur ve geliştirir.

Çin’deki hassas psikolojik durum nedeniyle Çin halkının oyuna tepki göstermesi ile şikayetler artmıştı. Oyun 2012 yılında piyasaya sürüldü, neredeyse unutulmak üzere olan oyun, Coronavirus salgını sebebi ile yeniden gündeme geldi. Dünya genelinde yaklaşık 2 milyon satılan bu bağımsız oyunda, oyuncular sahte virüs haberleri ile panik yaratmak, insanların psikolojileri ve dünya ekonomileri ile oynama imkanına sahip oluyor.

Oyunun yapımcısı yaptığı açıklamada ise Çin’in oyunun satışlarını yasakladığını duyurdu.


Çin merkezli oyuncularımızla paylaşacağımız çok üzücü bir haberimiz var. Dün akşam Plague Inc.’in “Çin Siber Yönetim tarafından belirlenen Çin’de yasadışı içeriği içerdiğini” ve Steam’den (China App Store’dan) kaldırıldığını öğrendik. Bu durum tamamen bizim kontrolümüz dışındadır.
Plague Inc. kritik ve büyük bir ticari başarıdır. 130 milyondan fazla oyuncuyla, dünya çapında bir numaralı strateji / simülasyon oyunudur ve yıllardır Çin’deki en popüler (mobil) ücretli oyundu. Plague Inc., oyuncuları ciddi halk sağlığı sorunları hakkında düşünmeye ve daha fazla bilgi edinmeye teşvik eden akıllı ve sofistike bir simülasyon oyunu olarak öne çıkıyor. Çinli oyuncularımıza büyük saygımız var ve artık Plague Inc.’e erişip oynayamadıkları için üzgünüz.
Bu kaldırma işleminin Çin’in karşı karşıya olduğu devam eden koronavirüs salgını ile bağlantılı olup olmadığı belli değildir. Bununla birlikte, Plague Inc.’in eğitimsel önemi CDC gibi kuruluşlar tarafından defalarca tanınmıştır ve şu anda COVID-19’u tutma ve kontrol etme çabalarını en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğimizi belirlemek için büyük küresel sağlık kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz.
Oyunu Çinli oyunculara geri vermek için çok çalışıyoruz – Sizden vazgeçmek istemiyoruz – ancak, İngiltere’de küçük bir bağımsız oyun stüdyosu olarak, elimizden pek bir şey gelmiyor. Acil önceliğimiz, endişelerini anlamak ve bir çözüm bulmak için onlarla birlikte çalışmak için Çin Siber Yönetim İdaresi (www.cac.gov.cn) ile temasa geçmeye çalışmaktayız.
Çin dışında hiçbir şey değişmiyor: Plague Inc.’i ve yeni oyun Rebel Inc.’i tüm platformlarda desteklemeye ve güncellemeye devam ederken Plague Inc.’i Çin’deki oyunculara geri getirmenin bir yolunu bulmaya çalışıyoruz.
Yakında COVID-19 ile mücadeleyi destekleme çabalarımız hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız. Mevcut koronavirüs salgını ile ilgili açıklamamızı burada bulabilirsiniz: https://www.ndemiccreations.com/en/news/172-statement-on-the-current-coronavirus-outbreak
Çince orijinal duyuru bağlantısı: https://www.ndemiccreations.com/en/news/174-app-store


Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...