Ruslar, Oyun Geliştiricilerine Saldırıyor!

27 Şubat’da Spektra Games‘in yaklaşık 50bin indirilmesi olan, “Real Car Parking : Parking Master” adlı oyunu yarım saat içerisinde onlarca 1 yıldız aldı ardından yandex.com’a kayıtlı “Vlad Mag” adlı bir kişiden mesaj aldı.

Sana bir Telegram grubunun yöneticisi sıfatı ile yazıyorum, sana yaptığımız düşük yıldız saldırısını durdurabilirim ve ayrıca o 1 yıldızları 5 yıldız yapabilirim ancak karşılıksız olmaz 300$ ödeme karşılığında 1 yıldız saldırısı durur ve eğer 500$ daha ödeme yaparsan 1 yıldızlar 5 yıldıza yükselecektir.

Pekala, beni aramanın anlamı yok. Google, belki bu konuda sana yardımcı olacak ama bu çok yavaş olacaktır. ve sen bu süreç içerisinde yeni 1 yıldızlar alacaksınız, bu yüzden Google’ın yardımı bir işe yaramyacak. Oyununun puanı yapmış olduğumuz saldırılar ile şu an 3.7, birkaç gün içinde yaklaşık 2.5 olacak, ve bu yüzden kimse oyununuzu indirmeyecek ve market sıralamanız çok düşecek, uygulama 1-2 hafta içinde ölecek. Bunu küçük bir ücret ile düzeltebilirsiniz yalnızca bir uygulamanız bulunuyor. 500 $ ödeyin Anlaşalım, uygulama puanınızı 1-2 gün içinde size geri vereceğim ve size asla tekrar saldırmayacağım.

Bu mesajdan sonra oyunun sahibi, fidye ödemeyi reddetti, bu yüzden saldırılar arttı ve oyunun puanı düştü.

Google‘ın bu saldırılara hala bir çözüm bulamamış olması, bağımsız Türk oyun geliştiricilerinin puanlara olan güvenini oldukça sarsıyor.

6 Mart 2020 Güncelleme

Oyunun geliştiricisi, saldırıların artması nedeni ile Google‘dan tekrar yardım istedi, sonrasında Google, saldırı amacı ile yapılan 1 yıldızların tamamını sildi ve oyun eski puanını geri kazandı.

Böyle bir saldırıya maruz kalırsanız saldırganların mesajlarına cevap vermeyip direkt Google‘a bildirmenizi tavsiye ediyoruz.

No votes yet.
Please wait...